Kancelaria Prawna Waliszewski-Jeliński

Doradztwo Podatkowe i Prawne

Koniec z podatkiem u źródła przy zakupie biletów lotniczych

Projekt nowelizacji ustaw o podatku CIT oraz PIT przewiduje likwidację 10% podatku u źródła w sytuacji gdy przedsiębiorca zakupi bilet lotniczy na połączenia rejsowe.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym przedsiębiorca zobowiązany jest potrącić i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek u źródła od każdego biletu zakupionego u zagranicznej linii lotniczej, np. Ryanair, Wizzair, Lufthansa. Chcąc uniknąć pobrania podatku przedsiębiorca (płatnik podatku u źródła) zobowiązany był do uzyskania od przewoźnika certyfikatu rezydencji, aby zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania dochód tego przewoźnika opodatkowany był wyłącznie w miejscu jego siedziby. W praktyce uzyskanie takiego certyfikatu graniczyło z cudem.

Planowana nowelizacja ma uchylić obowiązek pobrania podatku u źródła, a tym samym nie będzie konieczne żądania certyfikatu rezydencji od zagranicznego przewoźnika lotniczego.

Bilety kupione na połączenia czarterowe, jeżeli klient miał możliwość negocjacji ceny, mają podlegać dotychczasowym regułom (obowiązek pobrania podatku u źródła).